facebookflickrisuuyoutube

URBAN ART FESTIVAL 2016!


Možná jste zachytili jednu z našich aktualit, kde jsme vás informovali o tom, že jsme se změnili na zapsaný spolek. Nu, v rámci cílů, co jsme si stanovili, je bod 2.: 

  • Organizace a příprava festivalů výtvarného umění, přehlídek pouliční a streetartové tvorby, pořádání výstav mladých umělců, produkcí filmových dokumentárních přehlídek o současném výtvarném a streetartovém umění. 

Snažíme se prostě a jednoduše o to, vytvářet prostor pro moderní pouliční umění, které bude dlouhodobě otevírat oči lidem, kteří v městském prostředí žijí, ale přesto moc neuvažují o tom, jak ovlivnit místa, kterými každý den procházejí, která je obklopují. 

A tak jsme přišli v rámci našeho hledání na autorské malování na Urban Art Festival, který byl zrovna na velkém pomezí svého vývoje od nultého ročníku k novému plnohodnotnému kulturnímu prvnímu ročníku. 

Nultý ročník Urban art festivalu v roce 2015 změnil k nepoznání frekventovaný podchod v Masarykově ulici. Letošní ročník chtěl všem lidem nabídnout o poznání více. Když jsme si prošli s hlavní produkční festivalu slečnou Jarošovou všechno, co měl Urban Art festival přinést městu, tak jsme se rozhodli  naší pomoc na organizaci a tak jsme měli možnost (myslím docela) výrazně pomoci vznikajícímu Urban Art festivalu v pravém slova smyslu vykvést.

Snažili jsme se maximálně přispět hladkému průběhu festivalu především produkční a copywriting prací při přípravách a posléze jsme usilovně pomáhali několik dní před i po festivalu přímo ve městě. Podíleli jsme se na technické stránce festivalu (příprava ploch na malbu, malba propagačních bannerů,doprava materiálu, dekorace nočního klubu, montáž stage a stánků, doprava nutných účastníků festivalu, koordinace průběhu festivalu po celou dobu jeho konání, křídová malba šlápot na chodníky spojujících jednotlivá místa festivalu ...) a mezitím jsme si za pomoci Quatro systems postavili lešení a dali se do práce na naší malbě, kterou jsme nazvali Závrať. Pokud vás zajímá jen náš mural, pak se podívejte na: http://www.le-crew.cz/cz/poulicni-tvorba/332-mural-zavrat

Nejprve obecně o tom, co Urban Art Festival 2017 přinesl obyvatelům města a všem návštěvníkům festivalu.

Program letošního ročníku se soustředil na to, aby opět změnil veřejná prostranství v Havlíčkově Brodě, ale zároveň aby nabídl návštěvníkům po dobu posledního prázdninového víkendu netradiční pestrobarevný kulturní festival. Heslo “barevnost” se stalo základním prvkem celého programu festivalu, který ve svém prvním roce nabídl lidem zajímavou kombinaci moderního pouličního výtvarného žánru s bohatým kulturním programem. Díky dílům pozvaných umělců se město každým ročníkem Urban Art festivalu postupně mění a otevírá se tak novým možnostem vývoje veřejného prostoru. 

Středobodem festivalu se během soboty a neděle stalo volnočasové centrum v parku Budoucnost. “ Připravili jsme takové taháky, jako jsou dopolední jóga, hudební program, lanové centrum, Kendama workshop, kresby portrétů návštěvníků, pletení na stromy, piknikové centrum, bohaté občerstvení a mnoho dalšího”, přibližuje základní programová místa hlavní produkční festivalu Aneta Jarošová. Urban Art festival v parku se soustředil na kombinaci umění, kultury a především na to, aby byl pro každého návštěvníka příjemným místem pro víkendový odpočinek. Před zraky příchozích lidí vznikaly umělecké instalace od Matěje Zámečníka, Mr. Mirror, Josefa Bartáka a Lukáše Mikovce. Vybraní umělci z řad pouličních tvůrců malovali přímo v prostoru parku na cellograff stěny. Každý se mohl v klidu usadit do stínu piknikového centra a vychutnat si při pohledu na hudební stage vynikající jídlo od pravděpodobně nejvyhlášenějšího místního šéfkuchaře pana Hubáčka. Samozřejmostí byly i osvěžující nápoje, koktejly, limonády Club Matté a Wostok. Vedle odpočinkových zón si návštěvníci mohli zkusit vytvořit vlastní skulpturu z hlíny, namalovat si tašku přes ručně vyřezanou šablonu a v neposlední řadě se také mohli naučit kreativně plést pod vedením odbornic z Motanice Havlíčkův Brod. Pro ty dobrodružnější návštěvníky festival připravil lanové centrum a Kendama workshop. 

Festivalový program v parku si dal za cíl ukázat návštěvníkům rozličné umělecké techniky a otevřít prostor pro dialog mezi jednotlivými generacemi. A to se bez nejmenších pochybností Urban art festivalu podařilo. 

Vedle denního programu v parku Budoucnost festival žil i během dvou nocí v legendárním klubu Oko. Všem nově příchozím se v pátek naskytl pohled na výstavu od umělce Luděkeim, kterou doprovázela digitální instalace Jakuba Tajovského. Kromě toho organizátoři festivalu nabídli návštěvníkům příjemnou chill out zónu a koktejlový bar. Festival slavnostně zahájilo promítání nového filmu Girl Power o ženské komunitě ve světě graffiti. Hned po skončení dokumentu přišla interaktivní lightshow, v níž se představili intuitivní kresbou vybraní umělci, kteří následující den začali malovat na stěnu v Chotěbořské ulici. Následoval dj set od Dj Aiffel a DJ Nodem, který zněl klubovým sálem až do hluboké noci.

Po slunném sobotním dni v parku Budoucnost, který navštívilo více jak 400 návštěvníků, se festivalový život přesunul opět do klubu Oko. Fasáda klubu ožila světelnou improvizační technikou tagtool. Během bohatého kulturního programu přímo před zraky návštěvníků vznikla malba přes jednu zeď klubu, kde se představila většina participujících umělců. Kulturní program večera zahájila live trailer dance skupina Soul of Dancers, kterou vzápětí vystřídal alternativní hiphopový MC Gey a DJ Fatte. Po jejich dynamickém koncertu se tanečního parketu zmocnili DJs Ionizator a Zahy se svojí urban music. 

Urban Art Festival si vytyčil za svůj cíl především obnovu kulturního i společenského života v Havlíčkově Brodě v těsné spojitosti s osvěžením nevzhledných veřejných prostranství. Snažili jsme se všemi svými silami přispět městu malbami a instalacemi, které postupně rok od roku mění vybraná místa ve městě. 


https://www.facebook.com/urbanartprojekt/

Copyright © Leviathan, All Rights Reserved