facebookflickrisuuyoutube

LEGALIZAČNÍ PORTRÉTY

Katalog, jenž obsahuje všechny doposud realizované portréty

MILLION MARIHUANA MARCH, PRAHA


Gilbert Keith Chesterton se jednou nechal slyšet: "Neměníme skutečnost, aby odpovídala ideálu. Měníme ideál – to je pohodlnější." a tím paradoxně dokonale vystihl současný přístup vládnoucích elit vůči marihuaně. Skutečností je fakt, že marihuana má mnohem menší devastující účinky na lidský organismus, než například obecně přijímaný alkohol. Dokonce na rozdíl od alkoholu a dalších legálních látek může marihuana léčit a pomáhat. A tak se už od otců americké demokracie většina inteligentních osobností čas od času pozastavuje nad celou absurdní situací a nahlas říká: "Počkejte, tohle přeci nedává smysl!".Proč by ti dobří pánové, které si sami vybíráme, vytvářeli vědomě krvavý a zbytečný konflikt? Je několik možných odpovědí, ale možná se dá jednoduše celá komplikovaná situace shrnout do zjištění, že současný stav věcí prostě vládám po celé Zemi vyhovuje. Raději změňme ideál, než skutečnost.

Každý rok se ve vybraných zemích formují ohromné pochody za legalizaci marihuany, nazvané souhrnně Million Marihuana March.

V Čechách se již od roku 1999 schází čím dál tím větší dav lidí, kteří celý den manifestují, snaží se svým počtem a programem vyvolat veřejnou diskuzi na téma legalizace. Už od prvního pochodu celý nenásilný a kulturní den organizuje občanské sdružení Legalizace.cz. Postupně se toto sdružení, stejně jako pochod formuje, nabírá postupně na síle. A podobně jako se k demonstraci připojují stovky dalších účastníků, zařazují se i stále noví a noví dobrovolníci do řad organizátorů pochodu, rozvíjejí společně všemi možnými cestami argumentaci, která má za cíl marihuanu veřejnosti ukázat v pravém světle, bez populistických hesel, nebo politicky laděných prohlášení.

Na základě vlastní fascinace z pochodu za legalizaci marihuany a celkového dojmu ze snažení Legalizace.cz jsme se jako jeden muž, umělecká skupina Leviathan, rozhodli legalizační boj podpořit. Pro pochod jsme vytvořili jednoduchou koncepci, která spočívala v představě davu, jenž hrdě nese jednotlivé tváře lidí, kteří jsou svým způsobem sympatickými inteligentními vzory legalizace marihuany. Každá vybraná osobnost má svůj vlastní fascinující příběh, životní dráhu, která jeho (jejímu) názoru dodává na patřičné síle, vytváří svým životním dílem oprávnění pro vlastní svébytný názor. Podobně jako jsou pro nás v dětství rodiče a učitelé vzory, které nám předávají vědomosti a základní vzorce chování, mohou nám konkrétní jedinci ukázat, že ne vždy hájí naši zákonodárci skutečné hodnoty a pravdu. Člověk má právo pochybovat o sobě, ale nemá pochybovat o pravdě.

Odkazy na jednotlivé ročníky Million Marihuana March, na nichž jsme se podíleli:
MMM 2011
MMM 2012
Copyright © Leviathan, All Rights Reserved