facebookflickrisuuyoutube

AUTORSKÁ TVORBA

LETTER FROM SEEN


Tato koláž pochází ze spojení příběhů dvou fascinujících umělců. První je příběhem popředí a jeho tvůrce: Francis Davis Millet byl na přelomu 18. a 19. století jedním z nejvýznamnějších malířů Spojených států. Tento umělec byl po celý svůj život mimořádně renesanční osobností, věnoval se válečné korespondenci, vynalézal, učil a v neposlední řadě se usilovně věnoval v roli veřejného činitele spojování utvářejícího se amerického uměleckého světa s tím na Starém kontinentu. V roce 1893 byl Millet zodpovědný za umělecké dekorace pro Světovou výstavu v Chicagu a v průběhu příprav přišel jako první s nápadem aplikovat barvu nástřikem vzduchu, nebo stlačeného plynu. Velkým měchem s upravenou špičkou společně s pomocníky foukal vzduch na tenké štětce z nichž uvolňoval barvu. Jeho inovace později stála u zrodu prvního airbrush systému a u vzniku aerosolového spreje.

Millet v roce 1882 dokončil obraz nazvaný Četba příběhu Oenone, který zobrazuje okamžik četby životního tragického příběhu o nymfě Oenone, který pochází z antické mytologie. Oenone byla první ženou prince Parise z Tróje. Paris ji krátce po sňatku opustil pro hon na Helenu a Oenone mu po jeho odchodu porodila syna jménem Corythus. Ve své zlobě se Oenone rozhodla poslat syna jako vůdce Řecké skupiny bojovníků do Trójské války, kde zahynul rukou vlastního otce, který jej v boji nepoznal...

Druhý je příběh pozadí a Richarda Mirando aka Seen. Seen je právem přezdíván jako kmotr graffiti. V roce 1973 začínal spolu s dalšími v crew United artists a rychle si získali pozornost graffiti malbami na metro soupravách. Jako jeden z prvních byl schopen malovat celé vagóny ve výrazných barvách. Jeho precizní styl začalo napodobovat a rozvíjet ohromné množství dalších lidí. V roce 1983 se Seen objevil v jednom z prvních dokumentárních filmů o graffiti Style wars, který se později stal Biblí pro mnoho budoucích pouličních umělců graffiti v mnoha dalších zemích. Seen na rozdíl od mnoha vrstevníků skončil s malbou vlaků až v roce 1989, kdy založil tattoo studio Seen, jež mělo ohromný komerční úspěch. Kromě autorských výstav se jeho práce objevila i na plátech, která namaloval s Banksym. Seenův blog

Nalezli jsme jeden z mnoha famózních vagónů z poloviny 80. let, upravili jsme písmena jeho podpisu tak, aby maximálně svítila a vložili jej za pozadí od Milleta. Prvotní invence Milleta se o sto let později dostala až k barevnému spreji, který odstartoval pouliční umění jako nic jiného předtím. Od prvního nápadu až k úplně odlišnému a bujícímu umění. Letter from Seen.


Technické informace

Lightboxy o velikosti 80x60 cm lehce brousíme, nanášíme primerem a lakujeme. Původní vnitřní elektro instalaci, která obsahuje vše pro šest 60 cm 18 W trubic, jsme vyměnili za 6 LED pásků s příslušnými předřadníky. Díky tomu jsme původní elektrický výkon 108 W srazili na 32 W. Led pásky o 120 diodách na metr mají lepší světelný výkon, mají delší trvanlivost, než původní trubice.

Když jsme dokončili první prototyp lightboxu, přemýšleli jsme nad vypínačem, který by lightbox uvedl v chod. Nakonec jsme dokončili dva typy. První vidíte před sebou. Jedná se o bezdrátový vypínač na AA baterie, který si můžete jednoduše nainstalovat kdekoli uznáte za vhodné. Druhý lightbox s konvenčním vypínačem je na cestě.

Nejvíce nás kromě samotné svítivosti lightboxu v potemnělé místnosti láká možnost libovolně měnit jeho obrazovou výplň. Je to takový univerzální obraz kamkoli do interiéru, který si můžete podle uvážení změnit jako wallpaper na ploše vašeho počítače.

Copyright © Leviathan, All Rights Reserved