facebookflickrisuuyoutube

AKTUALITY

WORKSHOP SVATÉHO PÁNĚ MIKULÁŠE


Na začátku tohoto projektu jsme si vytyčili cíle, které jsme chtěli zvládnout. Svatý Mikuláš je úžasný fenomén. Jeho příběh se datuje už od čtvrtého století našeho letopočtu. V každé zemi je odlišný, ale přesto přináší dětem napříč věky radost, dárky, ale i vzrušení z jeho družiny. Málokdo ví, že Santa Claus je v podstatě jen jeho kopií, jež vznikla v Novém Světě během několika desetiletí. 
To byl náš první cíl: chtěli jsme 45 dětem na workshopu ukázat Mikuláše a jeho příběh. Samozřejmě v kouzelném prostředí a prostřednictvím našich autorských maleb. A tak jsme si naskicovali naší scénu a dali jsme se do práce na jejím vybudování. Vybrali jsme si Mikuláše z Polska, Rakouska, Finska, Ruska a Holandska. Postupně jsme je všechny namalovali na velké dřevěné desky. Každou ilustraci jsme doprovodili texty. Protože jsme měli absolutní podporu od našich klient, mohli jsme i jemně experimentovat. Jednotlivé obrysy, nebo linky jsme do desek ručně vyřezali a vybrousili. Na místě jsme pak každou desku individuálně podsvítili. Díky této práci a nápadu jsme docílili poměrně jednoduchého, ale přesto účinného efektu, kdy naše malby přirozeně lákaly pozornost dětí, i jejich rodičů. Naše práce na scéně, ale nebyla jen o malbě. Postavili jsme kompletní nosnou konstrukci na desky. Na ní jsme nainstalovali malé sloupky a z nich jsme vytáhli několik silných drátů. Ty nás posloužily jako základ pro osvětlení. Navěsili jsme na něj barevná světla, vyrobené lampióny s našimi kresbami a také ručně tištěná přání.
Když jsme měli koncept, prostředí a světlo, dali jsme se na samotný workshop. Využili jsme naší 3D tiskárnu a celý měsíc, každý den jsme na ní tiskli postupně modely malých Mikulášů. Chtěli jsme totiž dětem dát na namalování a na památku něco, co není tradiční a také za každou cenu nízkonákladové. Raději jsme si fakt dali práci a vytiskli 45 Mikulášů. Každého jsme pečlivě vybrousili a vložili mu do ruky ručně vyrobenou měděnou berlu. Chtěli jsme dětem dát nejenom malé modely na malbu, ale i ukázat samotnou technologii, která každým rokem nabírá na síle a využití. A tak jsme na samotný workshop tiskárnu vzali a spustili. Díky tomuto efektu si děti mohly spojit pohled na vytištěné Mikuláše před sebou se samotnou tiskárnou a jejím fungováním.
Malí Mikulášové nám nestačili. Už dlouho jsme chtěli dělat s dětmi linorytový tisk. Tato příležitost k tomu byla ideální. Vyřezali jsme šest motivů zvířat z českých lesů. Každé dítko na našem workshopu si mohlo vybrat svůj motiv a barvu. S naší pomocí si pak linoryt naneslo barvou, přiložilo si papírové přání z recyklovaného italského papíru a nakonec si linoryt přitisklo na přání. Pár minut práce na jednom přání, ale spousta času a práce před započetím samotného workshopu.
Prostě nechceme dělat tisíckrát opakované workshopy na téma: stůl, lepidlo, barvy, papíry, třpytky a milé hostesky. Nebaví nás to a myslíme si, že pomalu ale jistě už ani děti, natož jejich rodiče. Proto jsme malovali, stavěli, řezali linoryty, tiskli skoro měsíc jednoho Mikuláše za druhým. Proto jsme si celou naší scénu vymysleli, naskicovali, postavili, namalovali a nakonec během několika hodin postavili v zasedací místnosti v kancelářích GSK. Protože pevně věříme, že naše usilovná práce má smysl. Protože v šedém a nekonečně opakovaném českém workshop prostředí přináší opravdu viditelný kontrast vůči všem lidem, co se jen opakují a dělají vše za každou cenu jednoduše...
Děkujeme za veškerou pomoc a podporu agentuře Fileno a společnosti GSK
Copyright © Leviathan, All Rights Reserved