facebookflickrisuuyoutube

AKTUALITY

MODEL PRO VODÁRNU PLZEŇ


Každé řemeslo skýtá nekonečné technické možnosti. Modelářství je celým universem technik, materiálů a postupů. Již dlouho jsme pracovali na použití modelářských barev, lepidel a dalších produktů pro naší autorskou tvorbu. Modelářství nás vždycky bavilo a čím více jsme pronikali do jednotlivých technik a s nimi souvisejících materiálů, tím více jsme si byli jistí tím, že oproti základním uměleckým materiálům jsou ty modelářské o poznání specifičtější a pro konkrétní techniky jsou základní podmínkou. Nu, když se tak dlouho učíte pracovat s odlišnými materiály a sledujete modelářské mistry při práci, tím více vás přirozeně láká si modelářské řemeslo zkusit. 
 
Po dlouhých přípravách a testování jsme se dali do práce společně s Jiřím Hanzlíčkem na dioramatu pro Vodárnu Plzeň. Kromě samotného modelu na vyjímatelné desce jsme také postavili podstavec s logy vodárny, do kterého lze snadno zapustit skleněné ochranné víko. 
 
Model obsahuje několik desítek budov, které jsme vytiskli na 3D tiskárně. Každou jsme poté ručně vyhladili a nanesli postupně jednotlivými tóny, které odpovídají skutečným domům ve vodárenském komplexu. Na model jsme nanesli nejenom jednotlivé cesty a trávník v různých odstínech, ale také jsme vymodelovali jednotlivě více jak 400 stromů, ze kterých jsme vytvořili lesy, jež vodárnu obklopují. Každý strom je pečlivě nanesený na plastovém kmeni, z něhož vychází několik miniaturních větví. (Syndromem a prokletím některých modelářů je koncept hnědých špejlí, kterým dominují zelené pravidelné kuličky představující podivné větvoví. My jsme se snažili o co nejrealističtější zpracování stromů. I v tak malém měřítku).  Lesy jsme vytvořili tak, aby obsahovaly většinu typů stromů, které jsou u vodárny k vidění, včetně různých jehličnanů. Díky práci na každém stromu můžeme s klidem říci, že je jako ve skutečnosti opravdovým originálem. 
 
Na základě leteckých fotografií, 3D modelu a dalších materiálů jsme všechny komponenty modelu srovnali do jednotného měřítka, které nám dalo i představu o velikosti stromů, křovisek, cest, parkovišť a také řeky na pravém kraji modelu. Soustředili jsme se na barevnou stylizaci modelu, která by na jednu stranu odpovídala skutečnosti, ale přesto neoslňovala širším spektrem použitých barev. Veškerou převládající zeleň jsme pečlivě tónovali jednotlivými barvami tak, aby působila realisticky bez kýčovitých odstínů.
 
Celé dioráma jsme koncipovali tak, aby bylo pro klienta využitelné v maximální možné míře. Desku s modelem lze snadno z podstavce vyjmout a skleněné víko nasadit jen na desku. Stovky hodin pečlivé práce a plánování se vměstnaly do plochy 110x85cm, která bude díky matným impregnacím a kvalitním materiálům sloužit Vodárně Plzeň dlouho a dlouho...
 
 
Tímto bychom chtěli poděkovat nejenom samotné Vodárně Plzeň, ale především Jiřímu Hanzlíčkovi za to, že byl nejlepším parťákem všech dob! Bez něj by tento projekt nemohl vzniknout...
 
 
 
Copyright © Leviathan, All Rights Reserved