facebookflickrisuuyoutube

AKTUALITY

MALOVALI JSME VE VARŠAVĚ!


Poprvé jsme měli možnost vyjet do zahraničí a malovat pro jinou kulturu. Ještě teď jsme plní dojmů a zážitků. Na boční stěnu bývalého kina, kde se nyní nachází vyklidněný bar a bistro Relax, jsme díky Szablon dzem akci nanesli během jednoho dne naší autorskou malbu.

Náš motiv je jistým způsobem spojením našich prvních asociací na Polsko. Když jsme se sami sebe ptali, kde potkáváme nejvíce Poláků, tak nám hned na mysl přišly naše cesty po dálnicích, kterým polská doprava docela dominuje. A tak jsme měli starší zánovní kamión. Chtěli jsme vytvořit pro Varšavu něco, co by v sobě neslo naději. Podobně jako my máme Blanické rytíře, mají Poláci rytíře z hory Giewont. Jestli je nějaký mýtus o víře v naději, pak jsou to rytíři, kteří vyjedou na pomoc své zemi, až jí bude nejhůře. Když máte jistotu, že až bude všechno v pr*eli, tak přijede kavalerie, je život mnohem snesitelnější. Navíc náš fascinuje představa rytířů, kteří by se přepravovali v kamionech na místa zásahu, podobně jako policejní zásahové jednotky.

Hned ráno po příjezdu jsme se dali do práce. Stěnu jsme vyčistili, napenetrovali a nanesli dvěma základními vrstvami barvy. Do večera jsme měli malbu o velikosti 3x6,4 metru v polských národních barvách hotovou. Večer jsme si vydrhli ruce od barvy a vyrazili na vernisáž výstavy Versus the world v galerii Kuratorium. Jedná se o expozici ukazující výběr těch nejlepších polských umělců, co pracují se stejnou technikou malby jako my. Dosud jsme neměli možnost se osobně setkat s lidmi, se kterými máme stejné řemeslo, a tak si asi dokážete představit, jak jsme strávili skoro celou noc...

Druhý den jsme dorazili na kolektivní malbu na velkou zeď pro všechny pozvané umělce Szablon dzemu. Potkali jsme se tam nejenom se známými tvářemi z vernisáže, ale také s kolegy ze Slovenska, Maďarska, Anglie, ...

Do této chvíle jsme neměli tolik příležitostí malovat autorsky na větší plochy venku. Vždy se snažíme malovat individuálně pro lidi a místo pro malbu. Polsko jistým způsobem pro nás byla ohromná výzva a dobrodružství.

Doufáme, že budeme mít v budoucnu možnost se zúčastnit dalších výborných festivalů jako byl Szablon Dzem.

Chtěli bychom poděkovat Wojciechovi, Monstfur, Czarnobyl, Gergely Void, Zbigniew, Wieslaw a mnohým dalším úžasným lidem za nové přátelství!

V neposlední řadě také patří velké díky Višegrádským fondům a celé organizaci Szablon Dzem za možnost zúčastnit se tohoto projektu!


Copyright © Leviathan, All Rights Reserved